Czy pomoże maść na łupież pstry?
Zakażenia grzybicze ludzkiego ciała są bardzo powszechne i często są dość uciążliwe. Jednym z takich przykładów jest stan znany jako łupież pstry, wynikający z działania powierzchownych drożdży, które produkują trudne do usunięcia plamy na skórze. Czy maść na łupież pstry wystarczy?
Jak mogę się nim zarazić?
Drożdże, które powodują łupież pstry są obecne w małych ilościach na ludzkiej skórze. Regularne mycie oczyszcza skórę z martwych komórek skóry, a także z nadmiaru tych drożdży. Ale może być ich na naszej skórze więcej – w miesiącach letnich, kiedy zwiększa się wilgotność skóry lub gdy system immunologiczny danej osoby jest osłabiony – i zakłóca to normalne działanie pigmentacji skóry, co właśnie prowadzi do nieestetycznych plam zarówno w jasnych jak i ciemnych odcieniach.
Nastolatki i dorośli, niezależnie od koloru skóry, są zwykle ofiarami schorzenia jakim jest łupież pstry, a osoby które są posiadaczami tłustej skóry mogą być bardziej podatne na tą dolegliwość niż osoby z suchą skórą
W krajach tropikalnych, gdzie wilgotność i temperatura są stale podwyższone, ludzie w każdym wieku mogą cierpieć z powodu działania drożdży.
Łupież pstry może wystąpić z różnych powodów:
U dorosłych, |
|
U dzieci i osób młodych, |
|
U wszystkich. |
|
PITYVER
WYBIERZ SKŁADNIKI AKTYWNEKUP TERAZ
Jakie są objawy?
Płaskie plamy, które wahają się w kolorze od białego do różowego i brązowego pojawiają się najczęściej na skórze:
- ramion,
- klatki piersiowej,
- pleców,
- szyi,
- twarzy.
Różnią się one w znacznym stopniu pod względem wielkości od małych po kilka milimetrów do dużych powierzchni. Jeśli zauważymy u siebie takie zmiany, trzeba jak najszybciej sięgnąć po maść na łupież pstry.
Warto upewnić się, że to na pewno łupież pstry, aby jak najszybciej zastosować odpowiednie leczenie, dlatego jeśli tylko zauważymy na swoi ciele jakieś zmiany, powinniśmy udać się do lekarza. Dla wzmocnienia efektu leczenia dobrze będzie również zaaplikować delikatny dla skóry, a przy tym skuteczny, zestaw na łupież pstry, żeby szybko uporać się z tą przykrą dolegliwością – mówi dr n. med. Monika Konczalska, specjalista dermatolog Clinica Dermatologica
Czy maść na łupież pstry pomoże?
Jeśli uważasz, że masz białe plamy lub jakiekolwiek przebarwienia skóry, wybierz się najlepiej do dermatologa. Spojrzenie na Twój skóry to często wszystko, co jest konieczne, aby dopełnić diagnozy, czasem można przeprowadzić badanie mikroskopowe, jeżeli jest to konieczne. Jednak, jeśli póki co nie chcesz uciekać się do wizyty u specjalisty zawsze możesz sięgnąć na łupież pstry maść bez recepty lub kupić szampon Pityver.
Maść na łupież pstry – jak wybrać?
Maść na łupież pstry jest jednym z elementów całego spektrum specyfików stosowanych podczas leczenia tego schorzenia. Jest to jeden z podstawowych środków używanych do miejscowego zwalczania objawów. Maść na łupież pstry wykazuje silne przeciwgrzybicze działanie, ponieważ choroba ta jest wywoływana właśnie przez grzyby. Bardzo istotne jest, aby preparat stosować ściśle według zaleceń lekarza, który uprzednio zdiagnozował chorobę, bądź zgodnie z informacjami podanymi w ulotce.
Maść bez recepty na łupież pstry składa się z substancji ukierunkowanych na działanie przeciwgrzybicze. Co do zasady każdy konkretny preparat ma inny skład, jednak można wymienić kilka substancji, które są zazwyczaj wykorzystywane w produkcji każdego z nich.
Wybierając maść na łupież pstry należy zwrócić uwagę na skład, oto najpopularniejsze składniki:
- Klotrymazol – to substancja, która wyróżnia się działaniem przeciwgrzybiczym. Zazwyczaj w takich maściach łączy się takie składniki, jak: alkohol benzylowy, sorbitanu stearynian, polisorbat 60. cetylu palmitynian, oktylododekanol. alkohol cetostearylowy, woda oczyszczona. Z taką maścią na łupież pstry można zauważyć poprawę zmian skórnych zwykle już po kilku dniach, oczywiście w zależności od tego w jakim stopniu jest posunięta choroba – natomiast nawet, gdy już objawy chorobowe całkowicie ustąpią należy kontynuować stosowanie maści przez co najmniej 4 tygodnie,
- Kwas undecylenowy – charakteryzuje się działaniem grzybobójczym. Do takiej maści zazwyczaj dodaje się substancje pomocnicze, takie jak: wazelina biała, euceryna bezwodna, metyl parahydroksybenzoesan (E218), etyl parahydroksybenzoesan (E214). Taką maść poleca się stosować 2 razy na dobę cienką warstwą leku na zmienione chorobowo miejsca i kontynuować kurację jeszcze po ustąpieniu objawów, w celu utrwalenia efektów. Najlepiej jeszcze około 2 tygodni. Ta maść łupież pstry działa grzybobójczo na dermatofity, ma również słabe działanie przeciwbakteryjne stwarzając środowisko niesprzyjające rozwojowi drobnoustrojów,
- Pirytionian cynku – aktywnie zwalcza pasożytnicze grzyby i bakterie, stosuje się go w leczeniu chorób skóry takich, jak: łojotokowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, grzybica, łupież pstry. Łagodzi problemy skórne takie, jak zaczerwienienie i świąd,
- Alantoina – wykazuje właściwości keratolityczne, nawilżające, łagodzące podrażnienia. Działa silnie gojąco, łagodzi podrażnienia i chroni skórę,
- Olejek lawendowy – ma działanie antybakteryjne, przyspiesza regenerację tkanek – gojenie ran i podrażnień,
- Alkohol cetylowy: wykazujący właściwości stabilizujące,
- Alkohol stearylowy: mający cechy reologiczne, przez co wpływa na konsystencję preparatu.
Połączenie Pirytionianu cynku, alatoniny i olejku lawendowego oraz kilkunastu składników aktywnych znaleźć można w emulsji do ciała marki Pityver.
Podczas leczenia łupieżu pstrego przy użyciu maści warto również pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry. Należy w tym celu używać odpowiedniego szamponu przeznaczonego do skóry dotkniętej tą chorobą. Warto także zaopatrzyć się w inne preparaty, wśród których wymienia się emulsje, płyny i lotiony.
Maść na łupież pstry – stosowanie
Maść na łupież pstry powinna być stosowana na niezbyt nasilone chorobowo zmiany naskórka. Należy ją nakładać cienką warstwą bezpośrednio na skórę. Daje ona pożądane efekty, jeśli jest stosowana regularnie i zgodnie z zaleceniami. Zazwyczaj w ulotkach wskazuje się, by maść na łupież pstry nakładać dwa razy dziennie, co dwanaście godzin. Najlepiej robić to codziennie rano i wieczorem.
Maść na łupież pstry bez recepty – przebieg leczenia
Najbardziej nasilone objawy choroby maść na łupież pstry bez recepty jest w stanie zniwelować już po około tygodniu od pierwszego naniesienia produktu na skórę. W kolejnych tygodniach powinna być widoczna znacząca poprawa stanu obszarów zmienionych chorobowo. W celu całkowitego wyleczenia maść na łupież pstry powinna być stosowana przez co najmniej cztery tygodnie. Jeśli taki okres będzie za krótki, można go wydłużyć. Najlepiej skonsultować takie działania z lekarzem lub farmaceutą. Ważne, by maść na łupież pstry zacząć aplikować w początkowym stadium choroby, bowiem tylko w takiej sytuacji ma ona szansę skutecznie działać.
Maść – łupież pstry i skutki uboczne wywoływane przez nią
Maść na łupież pstry mimo swojego przeciwgrzybiczego działania może wywoływać także niepożądane skutki uboczne. W pewnych przypadkach po zastosowaniu mogą pojawić się symptomy związane z podrażnieniem naskórka. Zalicza się do nich takie objawy jak: wysypka, rumień, pokrzywka, swędzenie, miejscowo występujące zaczerwienienie, obrzęk, a także wystąpienie pryszczy. Maść na łupież pstry może wywołać również inne symptomy wskazujące na miejscową nietolerancję i ogólne reakcje na nadwrażliwość na substancje zawarte w produkcie.
Podsumowanie
Maść na łupież pstry jest jednym ze środków stosowanych w walce z zakażeniem grzybiczym. Najczęściej zawiera w swym składzie: klotrymazol, kwas undecylenowy, pirytionian cynku i alantoinę. Należy nanosić cienką warstwę maści. Zazwyczaj stosuje się ją 2 razy dziennie, około 4 tygodnie lub dłużej, w zależności od stanu. Ważne jest, aby maść na łupież pstry zacząć stosować w początkowym stadium choroby. Dzięki takiemu działaniu ma ona szansę szybko zniwelować tę chorobę.
PITYVER
WYBIERZ SKŁADNIKI AKTYWNE NATURALNEGO POCHODZENIAKUP TERAZ
FAQ
1. Jestem w początkowym stadium choroby i mam delikatne plamy na głowie i szyi. Czy sama maść na łupież pstry wystarczy?
Warto stosować także emulsję, szampon i płyn jako zestaw z firmy Pityver, aby wzmocnić działanie maści i szybciej pozbyć się tej przykrej dolegliwości.
2. Jaka maść na łupież pstry będzie najlepszym rozwiązaniem?
Najsilniejsze maści są te z: ketokonazolem, klotrimazolem, oraz mikonazolem. Maści na receptę są jednak o wiele skuteczniejsze, dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza specjalisty, który dobierze leczenie.
3. Czy zastosowanie maści wystarczy, aby zlikwidować łupież pstry?
Nie można ujednolicać łupieżu pstrego. Występuje on pod różnymi postaciami i ma różne stopnie zaawansowania. Są osoby, którym pomogły środki bez recepty, u innych nie obeszło się bez wizyty u specjalisty i kompleksowego leczenia. Warto zawsze skontaktować się przynajmniej z lekarzem pierwszego kontaktu, który jest w stanie ocenić stan pacjenta, na tyle, aby zadecydować co dalej.
Bibliografia:
1. Kiedrowicz M., Ratajczak-Stefańska V., Maleszka R., Identyfikacja grzybów z rodzaju Malassezia oraz ocena ich występowania w skórze pacjentów z wybranymi chorobami dermatologicznymi i u osób zdrowych, 2010
2. Prohic A., Ozegovic L., Malassezia species isolated from lesional and non‐lesional skin in patients with pityriasis versicolor, 2006
Jakiś czas temu wyskoczyły mi twarzy i szyi białe plamy . Pani w aptece doradziła mi krem Clotrimazolum i po paru dniach plamy zniknęły. Zastanawiam się czy to mogły być pierwsze objawy łupieżu pstrego .
Po Clotrimazolum plamy Ci zeszły? dziwne, mi to nie pomogło, jesteś pewna, że to łupież pstry?
ja używałam Clotrimazolum i nic mi to nie pomogło na łupież pstry ;/ maści bez recepty to strata pieniędzy
To zależy. Ja też zacząłem od clotrimazolum i mi nie pomogło a stosowałem bardzo długo i tylko się pogorszyło przez ten czas. Za to Pityver, który jest bez recepty zaczął działać bardzo szybko i wyleczyłem się z łupieżu tylko dzięki niemu 😉
Przede wszystkim Clotrimazolum to nie maść na łupież pstry – tylko na grzyby. Stosuje się ją ogólnie na grzybice roznego rodzaju. Ja po tej maści miałam podraznioną skórę. Od tamtego czasu preferuje lekkie, naturalne maści.
Tak to bardzo prawdopodobne, że to był łupiez pstry. Miałaś szczęście, że maść Ci pomogła tak szybko 🙂
Oprócz maść dobrze też jest zmienić dietę, bo łupież lubi łój i najlepiej wyeliminować z diety cukier i nabiał. U mnie najcześciej łupiez wraca jesienią i zimą a latem jakoś nigdy mi się nie zdarzyło jeszcze mieć na szczęście
I tak trzeba już na zawsze czy tylko na okres leczenia?
Z tym to trochę śliska sprawa, bo chyba nikt nie wie. Najlepiej na okres leczenia i jeszcze po leczeniu tak z miesiąc, bo to łatwo wraca
U mnie też jesień to najgorszy okres, dlatego już od połowy sierpnia używam środków przeciwgrzybicznych. Nie pomaga to zawsze całkowicie, ale niszczy niektóre grzyby zanim zdążą się rozwinąć
Ja mam nawrót łupieżu pstrego po 4 latach a myślałam, że już nigdy nie wróci 🙁 Nie pomagają mi środki przeciwgrzybiczne. Zastanawiam się nad kupnem Pityver bo tego jeszcze nie próbowałam a widze, że można kupic cały zestaw. Ktoś stosował może?
Możesz spróbować Pityver albo Unguentum undecylenicum ponoć też jest całkiem dobry 🙂 Współczuję jeśli wrócił ci po 4 latach :<
Ojjj ja też współczuję 🙁 Nigdy nie ma gwarancji, że to nie wróci niestety, ale po 4 latach to faktycznie masakra. Musiałaś może mieć osłabiony organizm? Najczęściej jak organizm ma obniżoną odporność to łupież wraca
A stosowałaś którąś z tych maści?
Pewnie tak. Białe plamy na ciele to często właśnie łupież pstry. Dobrze, że tak szybko zareagowałaś.
A co jeszcze mogą oznaczać białe plamy? Mam takie dwie na rękach, wygląda to jak łupież pstry, ale pewności nie mam
No to może być łupież, bielactwo albo czasami plamy po maściach sterydowych albo protopicu, tym bardziej jeśli stosowałaś je właśnie na rękach.
Co jest lepsze maść czy szampony i inne preparaty?
Mi maść tak sobie pomogła, za to Pityver to sztos. Zużyłam cały zestaw i nie było już ani śladu prawie, ale co jakiś czas stosuję szampon, bo nie wiem czy wyleczyłam się z tego czy nie. Czasami nawet nie widać
Moim zdaniem sam szampon to za malo i nawet producenci takiego pitiwera mowia ze powinno sie stosowac caly zestaw kosmetykow.
A oprócz maści co jeszcze można zrobić, żeby pozbyć się łupieżu pstrego? Chciałabym przyspieszyć okres leczenia, bo za pare tygodni wyjeżdżam
Kąpiele w soli Epsom powinny pomóc, jest to składnik min in preparatów Pityver. Co prawda lepiej zastosować cała serię, mają dobry i naturalny skład, więc nie podrażniają skóry. U mnie świetnie się sprawdziły te preparaty i mam nadzieję, że łupież już nie wróci
jak można zarazić się łupieżem pstrym?
Na basenie, solarium – to najczęstsze miejsca, w których można się zarazić
Czyli sprawa jest prosta i dobry balsam na lupiez pstry powinien miec po prostu aktywny sklad przeciwgrzybiczny i skladniki ktore pielegnuja przy okazji skore 😛
Dokladnie, jakas miedź i selen i inne tego typu rzeczy w balsamie na łupież pstry to podstawa.