Łuszcząca się skóra – czego jest objawem?
Łuszcząca się skóra może być objawem wielu nieprzyjemnych chorób. Warto poznać ich inne, najbardziej charakterystyczne objawy, aby móc dobrać odpowiednie środki lecznicze, które pomogą zlikwidować problem. Wszystko zależy także od tego, na jakim obszarze pojawia się łuszcząca się skóra i w jaki sposób ona wygląda. Takie rozpoznanie mówi już bardzo dużo, choć naturalnie należy pamiętać o wizycie u lekarza dermatologa, gdy objawy są niepokojące i nie znikają.
Jakie choroby charakteryzować może łuszcząca się skóra?
Łuszcząca się skóra może charakteryzować wiele przykrych chorób. Wszystko zależne jest od charakteru tych zmian oraz ich rozmieszczenia.
Do takich chorób zaliczyć można między innymi | |
---|---|
łupież pstry |
|
atopowe zapalenie skóry, |
|
łuszczyca, |
|
alergia kontaktowa. |
|
PITYVER
ZWALCZ ŁUPIEŻ PSTRY SKŁADNIKAMI AKTYWNYMI KUP TERAZ
Wszelkie choroby skórne są bardzo uciążliwe, ponieważ dostarczają bólu i dyskomfortu. A leczenie jest trudne i żmudne. Dlatego, zamiast próbować zwalczać swoimi sposobami te przykre dolegliwości, warto skontaktować się z lekarzem specjalistą, aby ocenił stan pacjenta i jak najszybciej rozpoczął właściwe leczenie – mówi dr n. med. Izabela Błażewicz, specjalista dermatolog Clinica Dermatologica
Czym charakteryzuje się każda z tych chorób i w jaki sposób można je między sobą odróżnić?
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, która niestety jest niewyleczalna. Oczywiście jednak można ją leczyć, podając specjalne leki oraz kosmetyki, które pozwalają skórze nieco odżyć. Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się czerwonymi, przesuszonymi plackami na skórze, które mogą pękać, a ze środka sączyć się może ropna wydzielina. Dodatkowo miejsca te niezwykle swędzą i choremu trudno jest się powstrzymać od drapania.
Zmiany mogą występować na całym ciele, choć najczęściej atakują dłonie, zgięcia kolan, czy łokci i właśnie tam zaogniają się najmocniej. Łuszcząca się skóra głowy także może wskazywać na atopowe zapalenie skóry
Podobny przebieg ma łuszczyca. Łuszczyca może pojawiać się także na skórze głowy. Swędzące i mocno przesuszone zmiany wyraźnie odcinają się od reszty skóry. Krawędzie są nieregularne i przesuszone. Od razu widać, że w tym miejscu skóra choruje. Może się zdarzyć, że skóra jest tak mocno przesuszona, że schodzi całym płatami, co oczywiście nie wygląda estetycznie, ale dodatkowo mocno swędzi, a nawet boli. Łuszczenie skóry głowy jest stosunkowo często spotykane. Alergia kontaktowa albo inaczej wysypka kontaktowa pojawia się, gdy skóra zetknie się z jakimiś alergenami, które ją podrażnią. Zazwyczaj pojawia się ona nagle, ale bardzo szybko również znika. Często wystarczy po prostu tabletka na alergię albo łagodzący krem. Zmiany mają postać niewielkich krostek, które są zlokalizowane bardzo blisko siebie. Niekiedy mogą one pękać i sączyć się będzie z nich ropna wydzielina, która nasila świąd.
Łuszcząca się skóra może wskazywać także na łupież pstry. Jest to kolejna, choroba przewlekła, która może mieć bardzo ciężki przebieg. To jak wygląda łupież pstry zależy od danego przypadku. Przede wszystkim skóra jest zaogniona, a zmiany bardzo nieregularne. Skóra jest wysuszona, łuszczy się i przede wszystkim boli. Łupież pstry może zaatakować każdą część ciała. Nie pojawia się tylko na głowie, ale i na nieowłosionych partiach ciała, czyli na plecach, brzuchu, czy rękach. Przebieg choroby może być bardzo uciążliwy, ale ważne jest szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia.
Łuszcząca się skóra – jak leczyć łupież pstry?
Łuszcząca się skóra, z całą pewnością jest niemałym problemem, a już na pewno nieprzyjemnym. To dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, koniecznie należy zacząć stosować odpowiednie dermokosmetyki, które sprawią, że zmiany skórne zaczną się goić. Oczywiście takie dermokosmetyki muszą zawierać w sobie naturalny, ale aktywnie działający skład. Dzięki temu możliwe będzie pokonanie choroby, na tyle, aby móc normalnie funkcjonować i przede wszystkim cieszyć się zdrowo wyglądającą skórą.
Podsumowanie
Łuszcząca się skóra to objaw wielu uciążliwych chorób. Warto mieć rozeznanie, jakie objawy dają poszczególne choroby i jaką część ciała mogą objąć, aby skutecznie im zaradzić. Jeśli utrzymują się one zbyt długo, są uciążliwe, konieczna jest wizyta u dermatologa.
PITYVER
ZWALCZ ŁUPIEŻ PSTRY SKŁADNIKAMI AKTYWNYMI KUP TERAZ
FAQ
1. Jaki dobry szampon zastosować, kiedy występuje łuszcząca się skóra pod postacią łupieżu pstrego?
Najlepszy, oparty jest na naturalnych składnikach. Np. szampon z selenem z firmy Pityver. Działając silnie antygrzybiczo, likwiduje podstawową przyczynę łupieżu pstrego.
2. Zmagałam się z łupieżem pstrym – teraz jestem zdrowa, ale boję się, że łuszcząca się skóra na głowie i szyi może powrócić. Co mogę zrobić, żeby temu zapobiec?
Spokojnie! Warto zastosować płyn do skóry głowy z dobrą kompozycją aktywnych składników, np. cynkiem i miedzią. Raz dziennie, po umyciu włosów szamponem, należy wmasować emulsję w skórę głowy. Takie działanie pobudzi naturalne procesy regeneracyjne oraz ochronne skóry. A w ten sposób zapobiegnie pani pojawieniu się choroby w przyszłości.
3. Na rękach i klatce piersiowej mam dziwne czerwone plamy. Czy to możliwe, żebym miał łupież pstry?
Jeśli czerwone plamy na pana ciele utrzymują się dość długo, a przy tym rozlewają, trzeba jak najszybszy skontaktować się z lekarzem, który zbada, postawi diagnozę i podejmie właściwe leczenie. Chorób skórnych nie powinno się leczyć na własną rękę.
Bibliografia
1. Faergmann J., Rola drożdżaków rodzaju Malassezia w chorobach skóry, 2004
2. Szymańska M., Baranowski A., Płachta D., Przegląd preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu chorób grzybiczych, 2007
3. Kowalczyk-Gindifer Z., Sobieszczański W., Grzybice i sposoby ich zwalczania, 1986
4. Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013