Czy pomoże maść na łupież pstry?

Pityver

Zakażenia grzybicze ludzkiego ciała są bardzo powszechne i często są dość uciążliwe. Jednym z takich przykładów jest stan znany jako łupież pstry, wynikający z działania powierzchownych drożdży, które produkują trudne do usunięcia plamy na skórze.

Jak mogę się nim zarazić?

Drożdże, które powodują łupież pstry są obecne w małych ilościach na ludzkiej skórze. Regularne mycie oczyszcza skórę z martwych komórek skóry, a także z nadmiaru tych drożdży. Ale może być ich na naszej skórze więcej – w miesiącach letnich, kiedy zwiększa się wilgotność skóry lub gdy system immunologiczny danej osoby jest osłabiony – i zakłóca to normalne działanie pigmentacji skóry, co właśnie prowadzi do nieestetycznych plam zarówno w jasnych jak i ciemnych odcieniach. Nastolatki i dorośli, niezależnie od koloru skóry, są zwykle ofiarami schorzenia jakim jest łupież pstry, a osoby które są posiadaczami tłustej skóry mogą być bardziej podatne na tą dolegliwość niż osoby z suchą skórą. W krajach tropikalnych, gdzie wilgotność i temperatura są stale podwyższone, ludzie w każdym wieku mogą cierpieć z powodu działania drożdży.

Jakie są objawy?

Płaskie plamy, które wahają się w kolorze od białego do różowego i brązowego pojawiają się najczęściej na skórze:

  • ramion,
  • klatki piersiowej,
  • pleców,
  • szyi,
  • twarzy.

Różnią się one w znacznym stopniu pod względem wielkości od małych po kilka milimetrów do dużych powierzchni.

Co mogę z tym zrobić?

Jeśli uważasz, że masz białe plamy lub jakiekolwiek przebarwienia skóry, wybierz się najlepiej do dermatologa. Spojrzenie na Twój skóry to często wszystko, co jest konieczne, aby dopełnić diagnozy, czasem można przeprowadzić badanie mikroskopowe, jeżeli jest to konieczne. Jednak, jeśli póki co nie chcesz uciekać się do wizyty u specjalisty zawsze możesz sięgnąć na łupież pstry maść bez recepty lub kupić szampon Pityver.

Wylecz łupież pstry – maść nr 1

Lek Clotrimazolum jest polecany ze względu na to, że zawiera substancję czynną klotrymazol, która wyróżnia się działaniem przeciwgrzybiczym. Oprócz tego w maści tej można znaleźć składniki, takie jak: alkohol benzylowy, sorbitanu stearynian, polisorbat 60. cetylu palmitynian, oktylododekanol. alkohol cetostearylowy, woda oczyszczona.

Należy ją stosować do miejscowo – najlepiej 2 – 3 razy na dobę lekko wcierając w zmienione miejsce. Można zauważyć poprawę zmian skórnych zwykle już po kilku dniach, oczywiście w zależności od tego w jakim stopniu jest posunięta choroba – natomiast nawet, gdy już objawy chorobowe całkowicie ustąpią należy kontynuować stosowanie maści przez co najmniej 4 tygodnie.

Łupież pstry maść nr 2

Inną super maścią jest Unguentum undecylenicum zawierająca kwas undecylenowy i pochodne sole charakteryzujące się działaniem grzybobójczym. Jeśli chodzi o dokładny skład tej maści to przede wszystkim znajdują się tam właśnie kwas undecylenowy oraz undecylenian cynku z dodatkiem substancji pomocniczych, takich jak:

  • wazelina biała,
  • euceryna bezwodna,
  • metyl parahydroksybenzoesan (E218),
  • etyl parahydroksybenzoesan (E214).

Poleca się stosować tę maść 2 razy na dobę cienką warstwą leku na zmienione chorobowo miejsca i kontynuować kurację jeszcze po ustąpieniu objawów, w celu utrwalenia efektów. Najlepiej jeszcze około 2 tygodni. Ta maść łupież pstry działa grzybobójczo na dermatofity, ma również słabe działanie przeciwbakteryjne stwarzając środowisko niesprzyjające rozwojowi drobnoustrojów. Ważne jest to, że działa nie tylko na samą grzybnię, ale i na jej zarodniki. Można ją stosować zarówno zapobiegawczo jak i leczniczo. Efekty leczenia widać już po kilku dniach stosowania.

Pityver