Łupież pstry we włosach – przyczyny i objawy

Pityver

Łupież pstry wywoływany jest przez drożdżaki Malassezia, które występują naturalnie na skórze każdego człowieka. W chwili działania pewnych czynników takich jak:

 • wzmożona potliwość ciała,
 • nadwaga,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • nerwice,
 • ciąża,
 • ogólne osłabienie organizmu.

Grzyby przestają być jedynie niewinnym żyjątkiem i zaczynają siać prawdziwe spustoszenie w obrębie naskórka. Winowajcy schorzenia żywią się łojem, który wytwarzany jest przez skórę. Jeśli więc, zważywszy na powyższe czynniki, jest się w grupie podwyższonego ryzyka, należy w sposób szczególny zadbać o swoją higienę osobistą.

Gdzie najczęściej lokalizuje się łupież pstry?

Wszystko zależne jest od indywidualnych preferencji organizmu człowieka. Często żółtobrunatne plamki można zauważyć w okolicach twarzy, klatki piersiowej, rąk, pleców oraz karku. W takich sytuacjach diagnoza i leczenie są znacznie prostsze. Zdarza się jednak, że schorzenie dotyka owłosionej skóry głowy. Wówczas zarażony będzie musiał liczyć się z dłuższym i mniej skutecznym procesem leczenia.

Łupież pstry we włosach – objawy

Nie można jednoznacznie określić konkretnych symptomów świadczących o tym, że łupież pstry pojawił się we włosach. Można jednak usystematyzować ogólne objawy schorzenia, które niezależnie od partii ciała, na jakiej się rozwija, wyglądają zupełnie podobnie.

Głównym powodem do niepokoju jest pojawienie się żółtobrunatnych plam na ciele. Są one regularnych kształtów i występują w większych lub mniejszych skupiskach. Nieleczona choroba potrafi szybko się rozprzestrzenić. W skrajnych przypadkach może objąć nawet całą powierzchnię ciała. Niejednokrotnie zdarza się, że łupież pstry jest mylony z bielactwem. Charakterystyczne plamki w przypadku obydwu chorób są względem siebie bardzo zbliżone. W przypadku skóry głowy chorego powinien zmartwić uporczywy świąd. Jeśli nie można go w żaden sposób wytłumaczyć warto bliżej przyjrzeć się skórze głowy. Być może (jeśli to efekt choroby) uda się dostrzec zmiany. Wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie. Jego efekt można potęgować domowymi środkami, które nawet zdaniem specjalistów wykazują wysoką skuteczność w działaniu.

Czy przez łupież pstry mogą wypadać włosy?

Skarży się na to wielu pacjentów i faktycznie jest to jeden z częstych skutków ubocznych przebiegu choroby. Trudno jednak jednoznacznie określić czy ma to z nią bezpośredni związek. Jak już zostało wspomniane choroba rozwija się najczęściej u osób osłabionych lub przebywających choroby układu immunologicznego. To sprawia, że gospodarka całego organizmu zostaje rozchwiana a efektem tego mogą być właśnie wypadające włosy.

Jak leczyć?

Metod jest kilka. W przypadku skóry głowy najlepszym rozwiązaniem będzie regularne stosowanie szamponów o właściwościach przeciwgrzybicznych oraz łagodzących świąd – świetnym przykładem jest Pityver, którego efekty widać już po tygodniu. Pozostałe kosmetyki pielęgnacyjne powinny występować w formie wygodnej wcierki. Dobrze sprawdza się tu również ocet jabłkowy. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wdrożenie dodatkowego, doustnego leczenia farmakologicznego.

Pityver
 • avatar image

  . Alicja

  15-03-2018

  Czy łupież pstry jest zaraźliwy ? Moja przyjaciółka jest chora , ma białe plamy na ciele. Często pożyczamy sobie ubrania czy szczotkę do włosów. Trochę się martwię czy się nie zaraziłam ?!

  Reply
Your Name*
E-mail address*
Website URL
Comment*